Vážení zastupitelé,
my, příznivci trvale udržitelného
rozvoje města sdružení v platformě Forum Jihlava, prohlašujeme, že nesouhlasíme
se způsobem, jakým byli odvoláni náměstci a členové rady města, a požadujeme
odvolání prvního náměstka primátora, pana Vratislava Výborného.
Vleklou krizi koalice totiž
nezpůsobili odvolaní zástupci ODS a Fora Jihlava, ale právě ČSSD, která více
jak půl roku blokovala koaliční schůzky či výjezdní zasedání tak, aby se krizi
nedařilo vyřešit. Problémy nastaly v těchto hlavních liniích:
- Komunikace: měli
jsme rozdílné názory a nikdy se nepodařilo, ne naší vinou, udělat si čas
na to, abychom se navzájem vyslechli. Namátkou – směřování městských
společností, vodárenská problematika, privatizace Dukly, připomínkování
materiálů do zastupitelstva, rozvoj města… Z diskusí, pokud už
k nim došlo, nebylo možné vyvodit jasné úkoly či zadání, o
odpovědných osobách nemluvě. Většina diskusí končila tím, že se motáme
v kruhu a že je nutné se nad tím tématem sejít a podrobněji ho
projednat (což jsme několikrát iniciovali nejen my, ale ke schůzkám nikdy
nedošlo).
- Investice:
snaha prosadit provádění předběžných analýz pro zásadní investice byla
naprosto marná, a to navzdory tomu, že Jihlavu čeká nejedna důležitá akce
(Horácký zimní stadion, letiště, Modeta, dopravní terminál…). Nekoncepční
přístup vede k opakovanému neschválení potřebných investic,
sáhodlouhým debatám a opětovné paralýze rozvoje města.
- Zrušení komise
pro rozvoj města: nejenom že neumíme investice připravit, my si ještě
zrušíme poradní orgán, který by nám měl být oporou v důležitých
rozhodovacích procesech. Jako jediné krajské město nemáme nyní žádnou
odbornou platformu, která by se cíleně věnovala rozvoji města v celé
potřebné škále.
- Územní plán: firma
zpracovávající územní plán není v této problematice silná, to se
obecně ví už dlouho. Město by nemělo podporovat takovou zkostnatělou a
neperspektivní práci. Namísto nekoncepčního přístupu by se mělo
rozhlédnout po současných trendech a způsobech zpracování územních plánů,
kde jasně vedou participační metody, protože zvyšují spoluúčast a souhlas
občanů s předkládaným dokumentem. Tento přístup předchází problémům,
protože je řeší již v procesu přípravy, a ne jako u nás až na konci
při schvalování dokumentu.
Společným
jmenovatelem všech těchto zásadních problémů, které uvádíme, je právě náměstek
V. Výborný. Jako předseda zastupitelského klubu rušil koaliční schůzky,
ignoroval (odvolané a rezignované) radní v jejich naléhání na analytickou
přípravu investic, inicioval zrušení komise pro rozvoj města a namísto
komplexního řešení územního plánu řešil (klientelisticky) především Zbornou,
kde sám bydlí.
Pokud si
přejeme zlepšit směřování našeho města, měli bychom začít u současných
palčivých problémů. Z výše uvedených důvodů je patrné, že je rozvoj města přímo
ohrožen, a je nutné současnou nešťastnou situaci neprodleně řešit.
Za Forum
Jihlava
MgA. Karolína KOUBOVÁ
Žádné komentáře:
Okomentovat